Перевірки маніпуляції та штрафи роботодавців в Україні

Перевірки маніпуляції та штрафи роботодавців в Україні

Не секрет, що  у суспільстві склалося доволі неоднозначне ставлення до перевірок інспекторів Державної служби з питань праці, ближче до негативного. Хоча ціль даних візитів була досить блага: сприяти оформленню працівників, усувати будь-які порушення з боку роботодавців до підлеглих, сприяти формуванню належних умов праці.

Читайте також : Новый Трудовой Кодекс Украины: чего ждать Работникам и Работодателям в 2020 году

Та все ж, на практиці склалася дещо інша картина: раптово приходить перевірка, виявляє деякі порушення, і «домовляється» за своєрідну винагороду «закрити очі» на недоліки у роботі.  Фактично, нічого не покращується, просто починають «викачуватися» кошти з підприємства. Хочемо зауважувати, що основною ціллю для перевірок зазвичай стають недосвідчені фізичні особи-підприємці, з відносно невеликими оборотами господарської діяльності, які не осилюють драконівські штрафи і вирішують, що простіше буде «домовитися».

Картина ця не нова, і досить сумна. Та все ж, деякі зміні найближчим часом можуть спостерігатися. Так, з 02 лютого 2020 року набрав чинності Закон, яким змінено правила гри шляхом реального зменшення штрафів.

Зокрема, за недотримання встановлених законом гарантій та пільг мобілізованим працівникам  штраф за кожного працівника зменшено з 10 до 4 мінімальних заробітних плат і становить 18 892 грн. Для юридичних осіб та ФОП ів на єдиному податку – лише  попередження.

З приводу недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю для виявлення неоформлених працівників, штраф зменшився із 100 до 16 мінімальних заробітних плат і становить наразі 75 568 грн.

Баннер Открыть ФОП в Грузии

Щодо таких порушень як фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час,  виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ –  штраф скоротився з 30 до 10 мінімальних заробітних плат і становить 47 230 грн. Для юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, що перебувають на єдиній системі оподаткування – лише попередження.

Зменшення доволі помітне, і ми справді віримо та надіємося, що існуючі маніпуляції, епоха «договірняків» почне поступово скорочуватися, а адекватні штрафи сприятимуть належному виконанню роботодавцями своїх обов’язків відносно підлеглих.

Українська Юридична Компанія ADVICE.

Керуючий партнер, Адвокат Віталій Кулаков

Юрист Христина Римець

НАПИСАТЬ НАМ